Nie ma złej pogody na trening, jest tylko zły ubiór

Zimno dzisiaj, chyba za zimno na trening…  Jaka pogoda jest odpowiednia, a jak nieodpowiednia na trening?

Dzisiaj o niskich temperaturach, treningu sportowym w niesprzyjających warunkach pogodowych, w jaki sposób organizm traci ciepło, jak powinniśmy oddychać i jak hartowanie organizmu w niskich temperaturach wpływa na nasz organizm. Opowiada trener Michał Stempel.

Wiele razy będąc jeszcze młodym zawodnikiem słyszałem od mojej mamy słowa „synek, tak pada.. a wiatr taki, że głowę może urwać, może dzisiaj nie jedź na trening…” Jest to normalna matczyna troska, jednak czy rzeczywiście przekłada się na zdrowy i harmonijny rozwój młodego piłkarza? Czy sędzia odwoła mecz jak na dworze będzie nieco chłodniej? Nie.

 

Jaka pogoda jest odpowiednia na trening?

Nie ma nieodpowiedniej pogody do grania w piłkę nożną, nieodpowiedni może być jedynie ubiór zawodnika podczas treningu czy meczu piłkarskiego. Czapka, komin, rękawiczki, bielizna termiczna, kurtka ortalionowa (przeciwdeszczowa i chroniąca przed wiatrem) z pewnością ochronią nas przed zimnem podczas zajęć sportowych na świeżym powietrzu. Tak samo jak po wakacjach w naszej szafie znikają krótkie spodenki, a pojawiają się te z długimi nogawkami, tak w szafie sportowca powinno zmieniać się wyposażenie na to bardziej przystosowane do pory roku.

 

Warto wiedzieć, którędy ciepło ucieka z organizmu. To proste – wystarczy odpowiedzieć sobie, w jakie części ciała jest nam najczęściej zimno. Są to najczęściej stopy, dłonie, czasami plecy w okolicach karku. Ciepło ucieka z człowieka poprzez jego „końce”. Dlatego jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie „końców” naszego ciała, po prostu zmarzniemy. Jeśli będziemy mieli czapkę na głowie, ale odsłoniętą szyję – ciepło również z nas szybciej ucieknie.

Jak niskie temperatury wpływają na organizm?

Coraz głośniej jest o morsowaniu i zaletach płynących z kąpieli w lodowatej wodzie. Coraz częściej można usłyszeć rady, by obniżać temperaturę w sypialni czy brać chłodne prysznice (nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok). Głośno też było o wejściu Michała Materli na Śnieżkę w… samych butach i krótkich spodenkach. Jednak większość z nas woli wysokie temperatury, słońce i wygrzewanie się na plaży. To po co całe to hartowanie?

 

Każdy kontakt organizmu z niższymi temperaturami sprawia, że układ odpornościowy przechodzi trening, dzięki któremu staje się bardziej odporny na infekcje. Poprawia się też wydolność układu sercowo-naczyniowego, który przeżywa szok poprzez ekspozycję organizmu na zimno, jednak dzięki adaptacji z czasem uczy się funkcjonowania w niskich temperaturach (mądry ten nasz organizm, prawda? Sam uczy się jak w przyszłości nie zachorować, my musimy tylko stworzyć mu do tego odpowiednie środowisko).

Dodatkowo dzięki treningowi sportowemu w niskich temperaturach nasz organizm chętniej korzysta z zapasów w postaci tkanki tłuszczowej (spalamy więcej tłuszczu, żeby ogrzać organizm), zaopatrujemy organizm w tlen i substancje odżywcze, następuje wyrzut endorfin. Podsumowując – z zalet treningu sportowego korzystamy przez cały rok z, a w okresie zimowym jest ich jeszcze więcej.

Jak oddychać świeżym powietrzem w zimę?

Bardzo ważne jest, żeby podczas treningu sportowego na świeżym powietrzu w niskich temperaturach do oddychania korzystać z nosa! Jest to specjalnie do tej czynności stworzona i zaprojektowana część ciała, dzięki której nie wpuszczamy do organizmu zbyt chłodnego powietrza, drobnoustrojów czy zanieczyszczeń. Przy okazji udało nam się rozwiązać zagadkę po co ludziom włosy w nosie. To właśnie dzięki owłosieniu w nosie zatrzymują się zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, kurz, brud itp. Dodatkowo, nasze nosy mają zdolność do ogrzewania oraz nawilżania powietrza, którym oddychamy co jest  ważne właśnie w okresie zimowym – oddychając ustami najprawdopodobniej przeziębimy gardło.

Autor: Michał Stempel, trener rocznika 2015/16, 2009 i Seniorów

  • Aktualności klubowe
    NABORY