Dlaczego warto uprawiać sport

Dlaczego warto uprawiać sport? Odpowiada Michał Stempel, trener w FC Komorów

Od wielu lat promujemy uprawianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Naszym celem jest wyrobić u naszych podopiecznych nawyk intensynego ruchu przynajmniej kilka razy w tygodniu. Zachęcamy też do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Po co to robimy?

Ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka od chwili narodzin, podobnie jak sen, jedzenie i picie. Każdy kto ma dzieci wie, że od pierwszych dni życia niemal cały czas są w ruchu, cały czas muszą coś robić ze swoim ciałem. Nic dziwnego! Ma to tak dużo korzyści dla rozwijającego się organizmu, że warto to wspierać. Oto kilka procesów, które zachodzą w ciele każdego człowieka, który uprawia sport.

Sport poprawia wentylację organizmu

Podejmowany wysiłek fizyczny zmusza nas do częstszego wdychania i wydychania powietrza, dzięki czemu dotleniamy nasz organizm, zaopatrując go nie tylko w tlen, ale też niezbędne substancje odżywcze. Do tego pozbywamy się zbędnych produktów wymiany tlenowej, obniżamy ciśnienie krwi oraz stymulujemy nasze serce do szybszej pracy, co doskonale przygotowuje układ krwionośny do dorosłego życia.

Jak przyspieszony oddech wpływa na organizm? Możemy zaobserwować poprawę humoru, złagodzenie, a nawet całkowite wyeliminowanie bólów głowy, poprawę kondycji, zwiększenie objętości płuc. Z czasem nasze płuca uczą się korzystać z tlenu w bardziej ekonomiczny sposób, co też ma swoje zalety – coraz rzadziej odczuwa się zmęczenie czy znużenie nie tylko podczas meczów mistrzowskich, ale również w szkole.

Regularne uprawianie sportu pomaga w wydzielaniu endorfin

Endorfiny to tzw. hormony szczęścia, których wyrzut następuje w trakcie i i tuż po podjętej aktywności fizycznej. Ich działanie jest dla nas przyjemne, to jak pewnego rodzaju nagroda za wykonanie pracy w trakcie treningu sportowego. Nasi zawodnicy znają to uczucie bardzo dobrze. Widać to po ich uśmięchniętych twarzach – nieważne jak ciężki byłby trening, z boiska schodzą w doskonałych nastrojach, skorzy do żartów i rozmowy.

Czy istnieje limit wydzielanych endorfin? Nie! Każda aktywność fizyczna sprawia, że po jej wykonaniu będziemy po prostu szczęśliwsi. Dorosłych również to dotyczy – endorfiny wydzielają się przez całe życie. Poza tym, nie macie wrażenia, że ludzie uprawiający sport częściej się uśmiechają?

Sport rozwija układ kostny, mięśniowy, krwionośny, nerwowy i pokarmowy

Każdy układ jest odpowiedzialny za co innego, natomiast wszystkie są powiązane i współpracują ze sobą. Warto patrzeć na nie jako całość. Kiedy najlepiej je wzmacniać? Rozwój organizmu człowieka trwa mniej więcej do 25. roku życia, wówczas ostatecznie kształtuje się kościec i dlatego tak istotne jest, żeby dzieci i młodzież uprawiały sport. To jest jedyny moment w życiu człowieka, w którym możemy zadbać o jak najlepszy rozwój  organizmu i funkcjonujących w nim układów.
Potem, w okresie dorosłości możemy jedynie stymulować poszczególne układy za pomocą sportu – są one już ukształtowane i nie wpłyniemy znacznie na ich rozwój. Osbie dorosłej pozostaje korzystać z takiego organizmu jaki został wypracowany we wcześniejszych latach.
Wyobraźmy sobie, że nasz organizm to zbroja, którą budujemy w okresie wzrostu i rozwoju – im więcej sportu, tym mocniejsza zbroja, im mniej – zbroja będzie mniej wytrzymała. Warto zaznaczyć, że zbroja zostaje z nami na całe życie.

Wygląd zewnętrzny, a uprawianie sportu

Nie jest tajemnicą, że trening sportowy czyni wygląd człowieka bardziej atrakcyjnym. Podnosi się poziom tkanki mięśniowej, obniża poziom tłuszczu, ciało wygląda smuklej, zdrowiej. Kształtujemy zdrową, atletyczną sylwetkę, dzięki której poprawia się też poczucie własnej wartości i pewności siebie (osoba uprawiająca sport rzadko myśli o tym, że jej się nie uda, albo że inni będą się z niej śmiać).
Dzięki aktywności fizycznej jesteśmy sprawniejsi, szybciej reagujemy, potrafimy szybciej biegać, wyżej skakać, poprawiamy koordynację ruchową, mamy nienaganną postawę, co realnie wpływa na poprawę relacji z samym sobą – lubimy siebie i swoje ciało, przekonując się, że potrafimy coraz więcej.

Sport poprawia jakość snu i koncentrację

Wszystkie wcześniejsze zalety z regularnego uprawiania sportu prowadzą finalnie do poprawy jakości snu i koncentracji (nawzajem ze sobą  powiązanych). Jeśli w trakcie dnia zmęczymy nasz organizm wisiłkiem fizycznym – tym samym dotlenimy, zwiększymy wydzielanie endorfin – naturalnie odczujemy zmęczenie wieczorem. Ciało będzie potrzebowało regeneracji, dzięki czemu sen będzie głębszy. Następnego dnia będziemy bardziej wypoczęci, a co za tym idzie – skoncentrowani. Przyda się to zarówno w szkole, jak i w pracy.

To wybrane przeze mnie korzyści płynące z uprawiania sportu, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Serdecznie zapraszam na treningi piłkarske do UKS FC Komorów! Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o uprawianiu sportu w młodości oraz podsyłajcie Wasze pomysły na kolejne teksty o sporcie.

Autor: Michał Stempel, trener rocznika 2015/16, 2009 i Seniorów
Fot. Unsplash